Refslund - Refshauge Slægtsside

Ebba Refslund Refshauge 1975

Ebba RefshaugeAge: 89 years19242014

Name
Ebba Refshauge
Given names
Ebba
Surname
Refshauge
Also known as
Refslund Nielsen
Birth October 22, 1924 43 44
Christening
Birth of a brotherPreben Refslund Nielsen
February 20, 1926 (Age 15 months)
Death of a maternal grandmotherAnne Helene Refslund
June 7, 1934 (Age 9 years)
Death of a fatherHans Kristian Nielsen
August 14, 1941 (Age 16 years)
Death of a motherMagdalene Refslund Thomsen
December 20, 1945 (Age 21 years)
Cause: Hjerteinfarkt
Education
Cand.Teol.
1949 (Age 24 years)
Death of a husbandHans Olav Refshauge
October 20, 1971 (Age 46 years) Age: 48
Cause: Coronar Thrombose
Burial of a husbandHans Olav Refshauge
October 24, 1971 (Age 47 years)
Cemetery: Askov
Death of a brotherPreben Refslund Nielsen
1976 (Age 51 years)
Death October 8, 2014 (Age 89 years)
Last change March 23, 201508:57:23

by: Birgitte Refshauge
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 23, 1922Skt. Jørgens Kirke/Aabenraa frikirke
2 years
herself
16 months
younger brother
Mother’s family with Nikolaj Ludvig Bahnsen - View this family
step-father
mother
Marriage: December 10, 1905Haderslev - den danske frikirke
Family with Hans Olav Refshauge - View this family
husband
herself
daughter
Anne Refshauge
daughter
Gerd Nielsen
daughter
Birgitte Refshauge

Shared note

Cand. Theol. 1949 Bliver gift med Olav og bor i København Bogø 1957 - 1961 Berlin 1961 - 1967 - Dansk Kirke i Udlandet - som præstekone. Våbensted 1967 - enke 1971 Arbejdede nogle år som nattevagt på Søndersøhjemmet i Maribo og senere som assistent på Sakskøbing bibliotek. Ordineret i Københavns Domkirke 1972 Præst i Vestkirken, Ballerup 1972 - 1975 Undervisningsassistent på Teologisk Fakultet 1975 - 1978 Præst i Landet - Ryde pastorat 1978 - 1991 1984 - Udgiver en bog: "Tårebrevet" - en tekstkritisk analyse af Paulus' 1. brev til Korintherne, med forord af Cand. Theol. Søren Giversen Pensioneret i 1991 og bor på Christianshavn nogle år herefter. 1998 Svendborg 2006 Langeland 2008 Hillerød 2011 Toreby

Media objectEbba Refslund Refshauge 1975Ebba Refslund Refshauge 1975
Format: image/jpeg
Image dimensions: 1,313 × 2,011 pixels
File size: 214 KB
Type: Photo
Highlighted image: yes
Media objectToreby Kirkegård, LollandToreby Kirkegård, Lolland
Format: image/jpeg
Image dimensions: 960 × 720 pixels
File size: 289 KB
Type: Photo